Sosyal medya nedir?

Sosyal Medya, kullanıcısının kendi ürettiği içeriğini yayınladığı ve paylaştığı online bir ağdır. Tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemi olarak tanımlanabilir. Sosyal medya birçok kişi ve kurum tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bu sayede hızlı erişim kolaylaşmakta, kullanıcılar içerikleri, makaleleri, haberleri, düşünceleri, günlük yaşanan olayları, fotoğrafları sosyal medya aracılığı ile görebilmekte görüşlerini ve yorumlarını yine bu sosyal ağlar ile yansıtabilmektedir. Zaman ve mekan sınırlaması olmadan paylaşmak ve tartışmanın esas olduğu insani bir iletişim aracıdır. Günümüz insanının sıkça dillendirdiği sosyal medyayı en kısa şekilde tanımlamak gerekirse akla gelen ilk kavram ‘paylaşmak’ olacaktır.Sosyal medyanın; bloglar, iş ağları, kurumsal sosyal ağlar, forumlar, mikrobloglar, fotoğraf paylaşımı, ürün/hizmet değerlendirmeleri, sosyal imleme (yani tagging) gibi bölümleri mevcuttur.Geleneksel medyayı hiç duymuş muydunuz?Adı üstünde ‘’geleneksel’’ gazete, dergi, televizyon ve sinemadan bahsediyoruz tabi kiTeknoloji ile yaşamımızda büyük bir yer edinen sosyal medya, diğer geleneksel medyaların yerini çoktan almaya başladı. Sosyal medya, geleneksel medya platformlarıyla kıyaslandığında sahip olduğu avantajlar sebebiyle diğer platformlardan daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Bu nedenle firmalar tarafından tercih edilen sosyal medya çok fazla kullanılmakta ve her geçen yıl sosyal medyaya ayrılan bütçe daha da artış göstermektedir.Günümüzde birçok marka sosyal ağları aktif olarak kullanıyor, sosyal ağlar sayesinde hedef kitleye ve potansiyel müşterilere doğrudan iletişim kurabiliyor.Genellikle geleneksel medya enformasyonun yayınlanması için belirli kaynaklara ihtiyaç duyarken, bilgiyi yayınlamak veya erişmek için sosyal medya göreceli olarak masrafsızdır ve erişim araçları herkese açıktır (bireyler bile kullanabilir). Bir matbaa yatırımı veya TV yayını yapmak için zorunlu olan lisansa ihtiyaç duyulmaz.Sosyal medya’nın ve geleneksel medyanın ortak taşıdığı bir karakteristik özellik, küçük veya büyük kitlelere ulaşabilmeleridir; örneğin, hem bir blog yazısı hem de bir televizyon programı sıfır kişiye de ulaşabilir milyonlarca kişiye de ulaşabilir.Sosyal medya ve geleneksel medya arasındaki farkları tanımlamaya yardımcı olacak özellikler kullanılan yönteme göre farklılıklar gösterebilir. Bu özelliklerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:
  1. Erişim – Hem geleneksel medya hem de sosyal medya teknolojileri herkesin genel bir kitleye erişebilmesine olanak tanır.
  2. Erişilebilirlik – Geleneksel medya için üretim yapmak genellikle özel şirketlerin ve hükûmetlerin sahipliğindedir; sosyal medya araçları genel olarak herkes tarafından az veya hiç maliyetle kullanılabilir.
  3. Kullanılırlık – Geleneksel medya üretimi çoğunlukla uzmanlaşılmış yetenekler ve eğitim gerektirmektedir. Çoğu sosyal medya için bu geçerli değildir veya bazı durumlarda yetenekler tamamen değişmiş ve yenidir, yani herkes üretimde bulunabilir.
  4. Yenilik – Geleneksel medya iletişimlerinde meydana gelen zaman farkı (günler, haftalar, hatta aylar) anında etki ve tepkisi olan sosyal medya ile kıyaslandığında uzun olabilmektedir (Tepkilerin zaman aralığına katılımcılar karar verir). Geleneksel medya da sosyal medya uygulamalarına adapte olmaktadır, dolayısıyla yakın zamanda bu farklılık ortadan kalkacaktır.
  5. Kalıcılık – Geleneksel medya yaratıldıktan sonra değiştirilemez (bir dergi makalesi basıldıktan ve dağıtıldıktan sonra aynı makale üzerinde değişiklik yapılamaz), oysa sosyal medya yorumlar veya yeniden düzenlemeyle anında değiştirilebilir.
  6. Özgürlük – Geleneksel medya ile sosyal medya arasındaki belki en önemli fark özgürlüktür. Geleneksel medya hükûmetlerin ve reklam verenlerin baskısı altındadır ve özgürce yayın yapamaz. Sosyal medya ise kolay erişilebilir, herkes tarafından eşit düzeyde müdahale edilebilir, global bir platform olduğundan çok daha özgürdür.

Sosyal  Medya Ağları nelerdir?

Dünyanın en popüler sosyal medya ağları yıllar içinde kesinlikle değişti ve şüphesiz zaman ilerledikçe değişmeye devam edecekler. Eski sosyal ağlar yok olacak, popüler olanlar gelişmeye mecbur oldukları için bir süre ortada olacak ve yeniler ortaya çıkacak.MySpace gibi uygulamalardan başlayarak şimdi Facebook ve diğer sosyal mobil uygulamaların hakim olduğu bir sosyal medya çağına geçtik. Şimdilerde bir çok kişi en çok Instagram uygulamasını kullanıyor. Instagram’ın popülerliği bize sosyal ağların gelecekte nasıl olacağına dair fikirler veriyor.Şimdilerde herkes ne kullanıyor? En son trend  hangi sosyal ağlar öğrenmek ister misiniz? Hadi başlayalım!

Facebook

Çoğumuz zaten Facebook’un web’deki en iyi sosyal ağ olduğunu biliyoruz. Yaklaşık 2 milyar aylık aktif kullanıcı ve günlük olarak ( Facebook’un kendisine göre)  yayınlanan bir sosyal paylaşım sitesidir. Facebook Messenger’ın, WhatsApp’ın ardındaki en popüler mesajlaşma uygulaması olduğu istatistiksel bir veridir. Snapchat’i 2013 yılında almayı başaramadıktan sonra Facebook, 2014 yılında WhatsApp’ı satın aldı ve böylece anlık mesajlaşmanın en iyisi olabildi.

Twitter

Haberlerin ilk kez paylaşıldığı, kamu mikroblog ağı olarak bilinir. Kullanıcıların çoğu, kısa mesaj sınırı (şimdi 280 karakter) ile yazı paylaşırlar. Twitter, yıllar içinde önemli ölçüde değişti. Tweet’lerde her türlü multimedya içeriğini kolayca paylaşmanızı sağlayan Twitter Card entegrasyonunu sağladı.

LinkedIn

Profesyoneller için bir sosyal ağdır. Kariyerlerini ilerletmek için bağlantı kurması gereken herkes LinkedIn’de olmalıdır. Profiller, iş deneyimi, eğitim, gönüllü çalışma, sertifikalar, ödüller ve diğer işle ilgili her türlü bilgi için bölümler gibi son derece ayrıntılı özgeçmişlere benzeyecek şekilde tasarlanmıştır. Kullanıcılar, diğer profesyonellerle bağlantı kurarak, grup tartışmalarında etkileşime girerek, iş ilanlarını yayınlayarak, iş başvurusunda bulunarak, LinkedIn nabzını yayınlayarak ve çok daha fazlasını yaparak kendilerini ve işlerini tanıtabilirler.

Youtube

Herkes video içeriğini çevrimiçi olarak izlemek veya paylaşmak için nereye gider? Tabiki ! Youtube. Google’dan sonra, YouTube ikinci en büyük arama motorudur. YouTube, müzik videolarından ve filmlerden kişisel vloglara ve bağımsız filmlere kadar her şeye sahip. YouTube ayrıca , tüm reklamların videolardan kaldırıldığı YouTube Red adında bir premium abonelik seçeneği de yayınladı. Ayrıca artık ayrı bir canlı akış abonelik hizmeti olan YouTubeTV’yi de sunuyor.

WhatsApp

Şu anda dünya çapında en popüler anlık mesajlaşma sağlayıcısı olan WhatsApp , mesaj göndermek, almak, görüntülü sohbet için internet bağlantınızı veya veri planınızı kullanan çapraz platform uygulamasıdır. Kullanıcılar metin, fotoğraf, video ve hatta sesli mesajlar kullanarak bireylere veya gruplara mesaj gönderebilir. Kik ve diğer popüler mesajlaşma uygulamalarının aksine, WhatsApp kullanıcı adınız veya iğneler yerine telefon numaranızı kullanır (SMS’e alternatif olmasına rağmen). Kullanıcılar, WhatsApp uygulamasının telefonlarının adres defterine bağlanmasına izin verebilir, böylece kişileriniz sorunsuz olarak uygulamaya aktarılabilir. Uygulama ayrıca profiller, duvar kağıtları ve bildirim sesleri gibi birkaç özelleştirilebilir özellik sunuyor.

Instagram

Instagram , mobil web’in gördüğü fotoğraf paylaşımı için en popüler sosyal ağlardan biri haline geldi. Hareket halindeyken gerçek zamanlı fotoğraflar ve kısa videolar paylaşmak için nihai sosyal ağdır. Artık markalar için önde gelen bir reklam platformu. Uygulama, iOS platformunda başlangıçta  popülaritesi arttıkça oldukça uzun bir süredir kullanıma sunulmuştu, ancak o zamandan beri web ile birlikte Android ve Windows  telefonlarına da yayıldı. Instagram, 2012 yılında Facebook tarafından 1 milyar dolar karşılığında satın alındı.

Pinterest

Pinterest , hem sosyal ağlarda hem de arama dünyasında önemli bir oyuncu haline geldi ve görsel içeriğin web’de ne kadar önemli olduğunu kanıtladı. 10 milyon aylık benzersiz ziyaretlere ulaşan en hızlı bağımsız site olarak, Pinterest’in güzel ve sezgisel pinboard  tarzı platformu , ayrı panolara kategorize edilebilecek en iyi görüntülerin toplanması için en çekici ve yararlı kaynaklardan biridir. Pinterest aynı zamanda sosyal alışverişte çok büyük bir etken olmaya başlıyor.

Tumblr.

Tumblr , gençler ve genç yetişkinler tarafından yoğun olarak kullanılan son derece popüler bir sosyal blog platformudur. Pinterest gibi, en iyi görsel içeriği paylaşmak için bilinir. Kullanıcılar kendi blog temasını özelleştirebilir, farklı türde içerik biçimlerinde blog gönderileri oluşturabilir, diğer kullanıcılara gösterge tablosundaki içeriği görmek için takip edebilirler. Mesajları yeniden yazmak ve beğenmek, etkileşimde bulunmanın popüler bir yoludur.

Snapchat

Snapchat anlık mesajlaşma konusunda heyecanlanan ve tamamen mobil tabanlı bir sosyal ağ uygulamasıdır. Dışarıda en hızlı büyüyen uygulamalardan biri, popülerliğini kendi kendini imha etme fikri üzerine kuruyor. Bir fotoğrafa veya kısa videoya, bir arkadaşınıza görüntüledikten sonra birkaç saniye sonra otomatik olarak kaybolan bir mesaj (hızlı) gönderebilirsiniz. Snapchat ayrıca, kullanıcıların istedikleri zaman halka açık olarak paylaşmalarını sağlayan Hikayeler adlı benzersiz bir özelliğe de sahiptir.

Reddit

Reddit  asla en güzel tasarıma sahip olmadı. Fakat bu sizi yanıltmasın. Katıldıkları alt site konusuyla ilgili bağlantıları, fotoğrafları ve videoları paylaşırken sevdikleri konuları konuşmak için bir araya gelen çok güçlü ve akıllı bir topluluğa sahip.

Flickr

Flickr , Pinterest ve Instagram gibi diğer popüler rakip ağlardan çok önce var olan sosyal fotoğraf paylaşım oyununa çok yakın olan popüler fotoğraf paylaşım ağıdır. Fotoğraf yüklemek, albüm oluşturmak ve fotoğrafçılık becerilerinizi arkadaşlarınıza göstermek için hala en iyi yerlerden biri. Yahoo, mobil uygulamalarını bir sürü harika özellik ve işlevle düzenli olarak güncellemek için çok çalışmış ve böylece bir mobil cihazdan kullanımı kolay ve keyifli hale gelmiştir. Kullanıcılar, Flickr’a ücretsiz olarak 1.000 GB’lık fotoğraf yükleyebilir ve bu güçlü uygulamayı, istedikleri gibi kullanabilir.

Swarm

Foursquare, konum tabanlı uygulamasını iki kısma ayırdı. Ana Foursquare uygulaması artık bir yer keşif aracı olarak kullanılmakla birlikte, Swarm uygulaması sosyal olmakla ilgilidir. Arkadaşlarınızın nerede olduğunu görmek, check-in yaparak nerede olduğunuzu bildirmek, sohbet etmek için kullanabilirsiniz.

Periscope

Mobil cihazınızdan yayınlanan canlı web videosu üzerine kuruludur. Yeni bir yayına başlayan herkes, kullanıcılara anında bildirimler gönderebilir, böylece yorumlar ve kalpler bırakarak etkileşime başlamak için ayarlayabilirler. Yayıncılar, kaçırılan kullanıcılar için tekrar oynatma seçeneğine sahiptir ve belirli kullanıcılar için özel yayınları da barındırabilir. Sadece bir şey izlemek isteyen herkes uygulamayı açabilir ve o anda canlı olarak yayınlanan tüm yayınlara göz atabilir.

Tinder

Bölgenizdeki insanlarla eşleşen popüler bir konum tabanlı bir arkadaşlık uygulamasıdır. Kullanıcılar, ağırlıklı olarak fotoğraflarını vurgulayan kısa bir profil oluşturabilir ve daha sonra bunlara eşleştirilen herkes, anonim olarak profillerini beğenmek için hızlıca kaydırılabilir veya bir eşleşme olarak yayınlamak için solabilir. Bir profili beğenenler profillerini beğenirse, bu bir eşleşme olur ve iki kullanıcı uygulama aracılığıyla birbiriyle özel olarak sohbet etmeye başlayabilir. Tinder tamamen ücretsizdir, ancak kullanıcıların diğer konumlardaki insanlarla bağlantı kurmasına, belirli swipe’ları geri almasına ve başka bir kullanıcının fazladan özel olduklarını bilmesini sağlamak için daha fazla “Süper Beğeni” elde etmesine olanak tanıyan premium özellikler vardır.

Google+

2011’in ilk yaz aylarında ilk kez hayata geçirilen Google+ , web’in gördüğü en hızlı büyüyen sosyal ağ haline geldi. Google Buzz ve Google Wave ile birkaç kez başarısız olduktan sonra , arama devi sonunda sosyal medya anlamında bir şey oluşturmayı başardı. Kimse başka bir Facebook klonuna ihtiyaç duymadı. Bu nedenle, Google+, hiç kimsenin gerçekten kullanmadığı bir sosyal ağ olmaktan çok eleştirildi.Günümüzde, sosyal medya yönetimi, tüm iletişim süreçlerinde hayati önem taşıyor. Bugün artık dijital dünyada olmayan ya da bu platformları etkin şekilde kullanmayan firmaların rekabet edebilme şansları neredeyse yok denecek kadar azalıyor.Doğru ve etkin bir şekilde yapılan sosyal medya danışmanlığı, kurumumuzun ürün ve hizmetlerine olan talebi, müşterileri ve çalışanlarıyla bağını,marka bilinirliğini, kurumsal değerini ve web sitesi trafiğini olumlu yönde etkiler. Günden güne daha büyük kitlelere ulaşan ve karmaşıklaşan sosyal medyayı doğru kullanmak kurumlar için büyük önem taşır. Bu da sizi ve markanızı anlayan, ihtiyaçlarınıza cevap veren, kriz anlarını doğru yönetebilen, yaratıcı bir ekiple mümkün olabilir. Her bir müşteri için özel olarak tasarladığımız içeriklerimiz, videolarımız, görsel tasarımlarımız, projelerimiz ve sosyal medya reklamları uygulamalarımızla sosyal medyadaki platformlarda ve diğer online sosyal alanlarda gerçek zamanlı olarak marka bilinirliğinizi artırdığı gibi bu yöntemlerle ürün veya hizmetlerinizin çok daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlarız.Eğer sizde sektörünüzün ve işletmenizin sosyal medya kanalları üzerinde profesyonel uzmanlar tarafından yönetilmesini isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.