CMS (İçerik Yönetim Sistemi) nedir?

CMS yani “Content Management System” kelimesinin kısaltılmışıdır. Türkçe çevirisi ise “içerik yönetim sistemi” olarak tanımlanır. Hazır kaynak kodlarına sahip bu sistemler ile birçok farklı konuda ve alanda internet sitesi tasarlayabilir ve yayımlayabilirsiniz. İçerik yönetim sistemleri web sitenizin içeriğini kodlarla uğraşmanıza gerek kalmadan yönetebilmenizi sağlar. Dünya üzerinde yüzlerce içerik yönetim sistemi aktif olarak kullanılmakta ve farklı amaçlara hizmet vermektedir.

İçerik yönetim sistemleri kod yazımından bağımsız olarak içerik güncellemeyi mümkün kılmalarıyla ticari işletmelerin de işlerini bir hayli kolaylaştırır. İçerik yönetim sistemi olmadan web sitesi içeriğinin değiştirilme sürecini de bir hayli zordur o yüzden bu sistemleri kullanmanın ne kadar mantıklı olduğunu ve işleri ne kadar kolaylaştırdığını anlarsınız.

Ticari kuruluşlar CMS olmadan önce web sitelerinde değişiklik yapmak için webmasterlar ile iletişime geçip, bu kişilere istedikleri değişikliği talep ederler, webmasterlar da istenen talebi kodları değiştirerek yapardı. O zamanlar web sitelerinin derinliklerine inmek, bir metin editörü açmak, HTML ve CSS dosyaları arasında kaybolmak, sonra bu değişiklikleri sunucuya göndermek zorunlu hizmetti.

Webmasterın şirket sahibiyle iletişime geçmesi, PDF’leri veya e-postaları okuması, bütün bunlardan sonra istenen değişikleri yapması hem vakit kaybı hem de bu süreci birçok muhtemel hataya açık hale getirirdi ve kod üzerinde doğrudan değişiklik yapmak web sitesinin tamamına zarar verme riski bir hayli yüksektir. Ciddi sonuçlara yol açabilir.

Dolayısıyla, kodunuzu ve içeriğinizi birbirine bu kadar yakın tutmak hiç de iyi bir fikir değildir. Bu durumda bizi içerik yönetim sistemlerine getiriyor. İçerik yönetim sistemi denilen sistem içeriği koddan ayırmamızı sağlar. Yani eski kod sistemini kullanmak yerine güncellemelerimizi, içeriği anında değiştirebilmemizi sağlayan bu arka ayak sisteminde yaparız.

Eğer istersek kodla yine de oynayabiliriz ama gerekli değişikliği içerik yönetim sistemi zaten yapacağı için bizim kod yazmayı bilmemize gerek yoktur.

Sizlere özet geçecek olursak:

– (CMS) İçerik yönetim sistemleri kodda değişiklik yapmanıza gerekmeden web sitenizin içeriğinde değişiklikler yapmanızı sağlayan hizmetlerdir.

– İçerik yönetim sistemi kullanmak ticari kuruluşlar için oldukça akıllıca bir tercih olacaktır.

– Zamandan, paradan tasarruf edilmesini sağlar ve kodu değiştirmekten ziyade daha güvenli bir seçenektir.

Güncel CMS (İçerik Yönetim Sistemi) Sistemleri Nelerdir?

Birçok popüler içerik yönetim sistemi bulunmaktadır. En çok kullanılan platformlar ise:

WordPress

WordPress dünya üzerindeki en popüler içerik yönetim sistemidir. İnternette dolaştığımız sitelerin %33’lük bir kısmı WordPress altyapısını kullanmakta ve bu oran gün geçtikçe artmaktadır. Platformun kullanımı oldukça kolay ve eklentiler ile temalar (arasından seçim yapabileceğiniz binlercesini) kullanarak istediğiniz gibi kişiselleştirebilmeniz mümkün.

Joomla!

Joomla, WordPress’e oranla daha fazla ayrıntıya sahiptir. WordPress eklentilerinden farklı olarak bileşen ve modül gibi daha farklı kavramları barındırır. Açık kaynak olarak geliştirilmiştir. Ancak Joomla’da özel tema hazırlama, eklenti geliştirme vb. işlemleri yapmak daha uzun sürmektedir ve daha maliyetlidir. Ancak yönetim panelindeki seçenekleriyle, kurulum anındaki; cache, sistem yapılandırma, mail ve üyelik gibi pek çok yan özelliğiyle devlet kurumlarının ve büyük firmaların web sitelerinin altyapısında kullanılmaktadır.

Drupal

Drupal’de açık kaynak olarak geliştirilmiştir. İçerik yönetim sistemleri arasında en eskisidir. Pek çok özelliği olan ve güçlü bir kullanıcı kitlesine sahip olan Drupal’de “dağıtım” ismi verilen farklı bir yapı vardır. Drupal dağıtımları; eklenti, modül ve Drupal değişikliklerinden oluşan bir pakettir. Web sitesi hangi amaçla yapılacaksa o amaca yönelik dağıtım paketleri bulunmaktadır. Mesela bir restoran için yapılacak web sitesinde; etkinlik takvimi, rezervasyon modülü, yemek menüsü gibi pek çok farklı özelliğe sahip dağıtım paketleri kullanılır.

Typo3

Bu CMS platformu ölçeklenebilirliğiyle öne çıkıyor ve kurumsal-seviye web sitelerini hedef alıyor. Örneğin kurum içi ağ kurmak için CMS kullanmak istiyorsanız, Typo3 harika bir seçim olacaktır. Typo3 çeşitli bazı harika özelliklere sahip, örneği çoklu dil desteği gibi.

Dotclear

Doğrudan blog sitesi istiyorsanız muhteşem bir diğer seçenek. Denediğimiz bütün CMS’ler arasında sadece birkaçının kullanımı Dotclear kadar kolay. Buna rağmen platform WordPress’in sunduğuna benzer bir düzenleme ve biçim editörüne sahip. Dotclear kullandığınızda yazı yayınlama, yönetme ve sınıflandırma gibi bir dizi güçlü araç setine sahip olursunuz. Bu platform sayesinde yazılarınızı sade metin, HTML ve hatta Wiki biçiminde yazabilirsiniz. Kurulumu ve kullanımı çok kolaydır.

Sonuç  olarak: Hangi CMS platformunu kullanacağınız tamamen kişiseldir. Kişisel olarak kullanım kolaylığı açısından bizler WordPress’i tercih ediyoruz. Eğer sizde  kaliteli bir proje oluşturmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.